برنامه توسعه صنعتی ایران

توسعهٔ اقتصادی کشور و بالا بردن سطح زندگی و رفاه همگانی می‌باید با صنعتی نمودن ایران در سطح وسیع کشور صورت گیرد. استفاده از تکنولوژی مدرن امروز و کاربرد آن در صنایع مختلف داخلی با توجه به چگونگی بازار داخلی کشور رمز موفقیت خواهد بود. هدف از بکارگیری نوآوری‌های علوم و پیاده کردن تکنولوژی در سطح کشور، آموزش علوم و فنون به مردم، ایجاد کار و ازدیاد نیروی کار، بالابردن کیفیت تولید و آماده سازی نیازهای داخلی کشور است.

سه عامل بنیادی رکن اساسی سازندگی کشور را تشکیل می‌دهند که عبارتند از (الف) انتخاب نوع تکنولوژی با در نظر گرفتن نیازهای بازار داخلی و بهره‌وری مردم؛ (ب) ایجاد برنامه‌های آموزشی لازم برای پشتیبانی از برنامهٔ صنعتی نمودن و حمایت از تکنولوژی مربوطه در سراسر کشور؛ (پ) بهره‌گیری از روش دموکراتیک در سطح کشور در راستای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های صنعتی و آموزشی و نهایتاً حمایت از صنایع داخلی در جهت تقویت بازار فروش و عرضه کالا.

با ترکیت این سه عامل بنیادی، توسعه سالم صنعتی، اقتصادی و آموزشی در کشور پایه‌ریزی خواهد شد و همگان خواهند توانست برابر توانایی و علاقهٔ خویش از آن بهره‌مند شوند.

مراکز صنعتی، بنادر و خطوط آهن ایران

همچنین مراکزی با عنوان «تکنولوژی، آموزش و توسعه» متشکل از شوراهای محلی و نمایندگان دولت برای توسعه صنعت، کشاورزی، آموزشی و بازاریابی در سراسر کشور تشکیل می‌گردند، و عهده‌دار برنامه‌ریزی محلی، تدارکات، کنترل بودجه و نظارت بر پیشرفت کار در کلیه زمینه‌های مذکور خواهند بود. راهنمایی در انتخاب محصول، تولید و تامین کمکهای مالی و سرمایه‌گذاری، و توسعه دانش جهت پشتیبانی از صنایع تولیدیِ محلی از جمله وظایف این مراکز خواهد بود.

برنامه صنعتی کردن کشور در سه مرحله قابل پیاده کردن است:

الف) مرحله گذار از حکومت پیشین به دورهٔ حکومت خادم که نزدیک به هشت ماه بطول می‌انجامد.

ب) در مرحلهٔ کوتاه‌مدت دو ساله بعد از تشکیل دولت خادم و منتخب مردم.

پ) در مرحله نخست، توجه فوری دولت مردمی جهت ایجاد کار مثبت به چهار زمینهٔ اصلی معطوف می‌گردد که عبارتند از طرح و ایجاد شبکه حمل و نقل سراسری، طرح و احداث بنادر تجاری مجهز در جنوب و شمال، توسعه کارخانجات کشتی‌سازی در جنوب، طرح و توسعه و احداث کارخانجات تولید ماشین‌آلات مورد نیاز صنایع کشاورزی و صنایع پشتیبانی آن.

برای خواندن بیشتر، چکیده مقاله «برنامه توسعه صنعتی ایران» را از اینجا دریافت کنید ،حجم فایل۲۱۳ کیلوبایت است.

پرسش، پیشنهاد یا همکاری

چنانچه درباره این مقاله پرسش یا پیشنهادی دارید، مایلید دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید، و یا در توسعه این سرفصل با اندیشگاه همکاری کنید، لطفا با ما تماس بگیرید.