ارتش آینده ایران

وظایف اصلی ارتش آینده ایران پشتیبانی از اصول قانون اساسی کشور، حفظ مرزها ودفاع از حاکمیت ملی ایران در هنگام تجاوز نیروهای نظامی خارجی و کمک‌رسانی به مردم در هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی در ابعاد وسیع است. ارتش ایران یک ارتش دفاعی بوده و در هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی تبدیل به یک ارتش تهاجمی نخواهد شد.

فرماندهی تشریفاتی ارتش ایران، مقام اول مملکت بوده، مسئولیت آن در دولت به عهده وزیر غیرنظامی دفاع خواهد بود. تصمیم‌گیری در مورد ورود به درگیری نظامی از طریق وزیر دفاع در هیئت دولت بررسی شده، برای گرفتن اجازه به مجلس شورای ملی ارائه می‌گردد. در صورتیکه بیش ازسه چهارم نمایندگان مجلس به آن رای موافق دادند جهت توشیح مقام اول کشور ارسال شده و سپس جهت اجرای آن از طریق وزارت دفاع به ستاد کل ارتش ابلاغ می‌گردد. ستاد کل ارتش مسئول هماهنگ کردن سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی خواهد بود.

‫ ‫ارتش ایران یک ارتش دفاعی خواهد بود و نیازی به سلاح هسته‌ای و موشکهای دوربرد قاره‌پیما نخواهد داشت. ایران قراردادهای بین‌المللی برای منع تکثیر تسلیحات بیولوژیکی (۱۹۷۳ و ۱۹۹۷) و هسته‌ای (۵ مارس ۱۹۷۰) را امضا کرده و به آنها پایبند خواهد ماند.

مراکز ارتشی ایران بعنوان موسسات آموزشی انجام وظیفه نموده و هدف آنها ضمن تربیت افراد نظامی کارآزموده و آشنا به فنون نظامی، بالابردن سطح دانش و آگاهی‌ها واطلاعات عمومی کلیه افرادی است که بگونه خدمت موقت و یا دائم وارد ارتش می‌شوند. جوانانی که برای گذراندن خدمت وظیفه وارد ارتش می‌شوند، ‫دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را در رشته‌های فنی مورد نیاز ارتش خواهند گذراند، و سپس ‌زیر نظر استادان خود در بسیاری از پروژه های عمرانی مربوط به توسعه پادگانها نظامی و مراکز عمومی متعلق به جامعه اطراف پادگان‌های خود مانند کتابخانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی و غیره مشارکت خواهند نمود. ‫در برنامه‌های آموزشی می‌توان مهارت‌های لازم برای کمک‌رسانی به قربانیان حوادث غیرمترقبه (مانند سیل، آتش‌سوزی، زلزله، شیوع بیماریهای واگیردار) را نیز گنجاند، تا این نیروها بتوانند در صورت وقوع حادثه در منطقه اقامتشان، تا رسیدن مامورین متخصص به اهالی کمک نمایند. ‫ارتش با آموزش حرفه‌های فنی و بهره بردن از نیروی کار جوانان کارآموز در پروژه‌های سازندگی و عمرانی، نه تنها در هزینه‌‌های مربوطه مبالغ گزافی صرفه‌جویی خواهد کرد، بلکه به جوانان برای یافتن شغل حرفه‌ای پس از پایان دوران سربازی کمک خواهد کرد.

در بودجه دفاعی کشور برای برنامه‌ریزی و تولید تجهیزات، سلاح و مهمات مورد نیاز ارتش در داخل کشور اعتبار قائل خواهد شد. با ساخت تسلیحات و ابزارآلات مورد نیاز ارتش در داخل، ده‌ها صنعت وابسته به تولیدات دفاعی در کشور بوجود خواهد آمد، هزاران شغل برای دانشمندان، متخصصان و کارگران ماهر ایجاد خواهد شد و از لحاظ صنعتی قدمی به جلو برداشته می‌شود. هزینه‌های مربوطه در داخل کشور به‌مصرف می‌رسد و پول در صنایع داخلی به جریان می‌افتد که به رشد صنایع و شکوفایی اقتصادی کمک خواهد کرد.

برای خواندن بیشتر، چکیده مقاله «ارتش آینده ایران» را از اینجا دریافت کنید.

پرسش، پیشنهاد یا همکاری

چنانچه درباره این مقاله پرسش یا پیشنهادی دارید، مایلید دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید، و یا در توسعه این سرفصل با اندیشگاه همکاری کنید، لطفا با ما تماس بگیرید.